International Advisory Committee (preliminary)

  • Gediz Akdeniz (Istanbul, Turkey)
  • Ignatios Antoniadis (Paris, France / Bern, Switzerland)
  • Metin Arik (Istanbul, Turkey)
  • Pervin Arıkan (Ankara, Turkey)
  • Istvan Bikit (Novi Sad, Serbia)
  • Neven Bilić (Zagreb, Croatia)
  • Madalin Bunoiu (Timisoara, Romania)
  • Florin Buzatu (Bucharest, Romania)
  • Luisa Cifarelli (Bologna, Italy)
  • Victor Ciupina (Constanta, Romania)
  • Radu Constantinescu (Craiova, Romania / BPU VP), cochair
  • Atish Dabholkar (Trieste, Italy), TBC
  • Brunilda Daci (Tirana, Albania)
  • Milan Damnjanović (Belgrade, Serbia)
  • Antoneta Deda (Tirana, Albania)
  • Polikron Dhoqina (Tirana, Albania)
  • Vladimir Dobrosavljević (Tallahassee, FL, USA)
  • Mahmut Dogru (Elazığ, Turkey)
  • Branko Dragović (Belgrade, Serbia)
  • Vladimir Dragović (Dallas, USA/ MI SANU Belgrade, Serbia)
  • Alexander Dreischuh (Sofia, Bulgaria)
  • Sondan Durukanoglu Feyiz (Istanbul, Turkey)
  • Elcin Ekdal Karali (Izmir, Turkey)
  • Mitko Gaydarov (Sofia, Bulgaria)
  • Ana Georgieva (Sofia, Bulgaria)
  • Mihai Girtu (Constanta, Romania)
  • İbrahim Halil Mutlu (Antalya, Turkey)
  • Fedor Herbut (Belgrade, Serbia), TBC
  • Tristan Hübsch (Washington, DC, USA / Novi Sad, Serbia)
  • Gregorios Itskos (Nicosia, Cyprus)
  • Branislav Jelenković (Belgrade, Serbia)
  • Zoran Knežević (Belgrade, Serbia)
  • Ljupčo Kocarev (Skopje, North Macedonia)
  • Nikola Konjević (Belgrade, Serbia), TBC
  • Danica Krstovska (Skopje, North Macedonia)
  • Dhurata Kuqi (Tirana, Albania)
  • Ivan Lalov (Sofia, Bulgaria)
  • Ivan Mančev (Niš, Serbia)
  • Jovan Mirković (Podgorica, Montenegro)
  • Xenophon Moussas (Athens, Greece)
  • Dragoslav Nikezić (Kragujevac, Serbia)
  • Yeşim Öktem (Istanbul, Turkey)
  • Blerina Papajani (Elbasan, Albania)
  • Alexander Petrov (Sofia, Bulgaria)
  • Zoran Petrović (Belgrade, Serbia)
  • Stevan Pilipović (Novi Sad, Serbia), TBC
  • Zoran Popović (Belgrade, Serbia), cochair
  • Zoran Radović (Belgrade, Serbia)
  • Petra Rudolf (Groningen, Netherlands / EPS), TBC
  • Miljko Satarić (Belgrade, Serbia)
  • Dejan Stojković (Buffalo, NY, USA)
  • Đorđe Šijački (Belgrade, Serbia), TBC
  • Milan Tadić (Belgrade, Serbia)
  • Efstratios Theodossiou (Athens, Greece)
  • Ion Tiginyanu (Chișinău, Moldova)
  • Viktor Urumov (Skopje, North Macedonia)
  • Evgeniya Valcheva (Sofia, Bulgaria)
  • Mihai Visinescu (Bucharest, Romania)
  • Gerti Xhixha (Tirana, Albania)
  • Oliver Zajkov (Skopje, North Macedonia)
  • Christos Zerefos (Athens, Greece)